Nažalost, ukoliko ste mislili na desert (na što naslovna slika asocira), prerano ste se poveselili. Želimo Vam ispričati priču o digitalnim “kolačićima”, tzv. cookies, koji su malene datoteke koje se pohranjuju u Vaše internetske preglednike, kako bi Vaš user experience prilikom korištenja web stranica bio bolji. Teorija.
Vjerojatno ste ne jednom na nekoj domaćoj ili stranoj web stranici bili dočekani sa porukom ili bannerom o tome da ta web stranica koristi “kolačiće” i da ih trebate prihvatiti kako biste mogli koristiti web stranicu. Na što ste Vi vrlo vjerojatno (i bez prevelikog razmišljanja) pristali, jer Vam je bitan sadržaj, a ne pozadina te priče (sličan koncept prebrzog prihvaćanja smo objasnili krajem 2018. godine).
Sama “problematika” tih “kolačića” je za područje Europske Unije regulirana i sa jednom direktivom, punog naziva “Direktiva 2002/58/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 12. srpnja 2002. o obradi osobnih podataka i zaštiti privatnosti u području elektroničkih komunikacija (Direktiva o privatnosti i elektroničkim komunikacijama)” (nije strašno, “samo” 11 stranica)
U nastavku ćemo prikazati dva sustava za prihvaćanje kolačića. Zapravo, radi se o cijeloj infrastrukturi koju neki izdavač (onaj to stoji iza određene web stranice) integrira, kako bi bio pokriven u slučaju “ovoga ili onoga”, a što proizlazi iz potrebe za pohranom “kolačića” na Vaše računalo.
Primjer #1
Jedan od poznatiji internetskih foruma za vlasnike Škoda vozila je briskoda.net (na engleskom jeziku).
Prvo što Vas dočeka je ekran koji Vas informira da poštuju Vašu privatnost i da zajedno sa svojim partnerima koriste tehnologije poput “kolačića” kako bi obrađivali osobne podatke, koji uključuju Vašu IP adresu i identifikatore “kolačića”, kako bi mogli personalizirati sadržaj prema Vašim interesima i kako bi mogli pratiti koje oglase, odnosno koji sadržaj pregledavate, kako bi na temelju toga mogli prikupljati znanje o publici koja posjećuje njihovu stranicu. “Samo” trebate kliknuti na “I accept” i riješen problem. Polako. Što ako odaberete “More options”?
Pod više opcija, nalazi se solidan popis Vaših mogućnosti, što želite omogućiti/onemogućiti, a radi se o sljedećem:
- izdavač Summit360 traži 5 dozvola
- ostali dobavljači (other vendors) traže 5 dozvola
- Google traži 1 dozvolu
- 3 generičke dozvole
Što točno tko traži možete istražiti sami, no ono na što smo htjeli ukazati je da Vi sa ležernim klikom na “I agree” dajete ista prava drugima, tj. trećima kao i izdavaču web stranice, a kojih je 528 (slovima: petstotina dvadeset i osam). Da, dobro ste pročitali. Ne vjerujete? Kliknite na poveznicu “See Vendors” na dnu tog ekrana. Jedna od zanimljivijih izjava je sljedeća (prenosimo original kako se ne bi izgubio njen puni smisao u prijevodu):
In some cases, companies may use your data without asking for your consent, based on their legitimate interests.
Na hrvatskom: “U nekim slučajevima, tvrtke mogu koristiti Vaše podatke bez traženja Vašeg pristanka, temeljeno na njihovom legitimnom interesu.” Zanimljivo. To Vam je onaj “I agree” s početka priče dao. A koji su to Vaši podaci, objasnili smo u prethodnom dijelu (ne, to nisu Vaše dokumenti na računalu, e-mail poruke i slično). Ali to što dajete nekome dovoljno precizno daje do znanja s kojeg računala ste se spajali na web stranicu, koji softver ste koristili, kakvo računalo i sl.
Primjer #2
Za drugi primjer, odabrali smo jednu domaću web stranicu. Poslovni dnevnik. Oni koriste malo drukčiju infrastrukturu za “kolačiće”.
Iako biste vjerojatno odabrali gumb “Prihvati sve kolačiće”, jer “Saznaj više” “izgleda” nedostupno (namjerno ili slučajno, teško je procijeniti, ali dizajn je sigurno mogao biti izveden na način da obje opcije imaju istu vizualnu težinu). Nas naravno zanima ova “manje popularna” opcija.
Možete vidjeti da su “automatizmom” unaprijed odabrane opcije “Slažem se” za:
- Mjerenje
- Odabir, isporuka, izvješćivanje za oglase
- Odabir, isporuka, izvješćivanje za sadržaj
- Personalizacija
- Pohrana i pristup podacima
Svaku pojedinu opciju možete isključiti, a možete i vidjeti detaljnije o njima klikom na “plus” pored naziva. Kao i u prvom primjeru, ovdje se također spominju neki “partneri”. Recimo da ih ima nekoliko stotina (ako želite sami brojiti, slobodno). Srećom pa ih sve možete grupno blokirati ili dozvoliti.
Zanimljiv detalj je i na dnu tog ekrana, pod nazivom “Prikaz korisničkih detalja”:
Na temelju ovog identifikatora Vas svi partneri uključeni u proces mogu pratiti. Ne znaju Vaše ime i prezime, ali znaju da ste to “Vi”, odnosno nekakav konkretan identitet kojeg nije nužno lako povezati sa stvarnom fizičkom osobom, ali dovoljno da netko ima jasnu sliku kako se određeni pojedinac ponaša na Internetu, iz čega se lako kreiraju obrasci ponašanja, rade analize za daljnje marketinške kampanje i slično.
Zaključak
Različite web stranice na različite načine prikazuju obavijesti o “kolačićima”, odnosno na koji način Vas prate i što rade sa tim podacima. Neki koriste složenije sustave, kojima je najlakše “pokriti” sve moguće situacije, a ne znači da doista sve to i iskoriste. Vi kao posjetitelj imate svoja prava, kojih se ne morate baš tako lako i brzo odreći. Izdvojite koji sekundu više i razmislite da li doista želite da druge stranice znaju što ste pregledavali na osnovnoj stranici (da li ste ikada primijetili da na nekim stranica koje prvi puta posjećujete prikazuju oglase koji su prilagođeni Vama, ili nekim Vašim ranijim pretragama?).
Dobar dio funkcionalnosti web stranica će raditi i bez pristanka na pohranjivanje “kolačića”, ako ne vjerujete – isprobajte. Njih vrlo lako i naknadno možete prihvatiti.
Ne može se krviti pojedine izdavače web stranica da na sebi najjednostavniji način implementiraju prihvaćanje kolačića (koje velika većina korisnika ionako prihvaća automatizmom), ali bi bilo lijepo kada bi jasnije bilo naznačeno što se krije iza toga, odnosno da posjetiteljima prva opcija bude rad bez “kolačića”, a ne da je sve “spremno” kao da će ih prihvatiti na prvu.
Facebook komentari