Sada već daleke 2009. godine, u lipnju, službeno je predstavljen Microsoft Windows 7 operativni sustav, a njegova distribucija krenula je koji mjesec kasnije. Iako je mali broj korisnika toga svjestan, redovna podrška za ovaj operativni sustav završila je još 13. siječnja 2015. godine, te smo sada u razdoblju produžene podrške, koja istječe 14. siječnja 2020. godine. Što to znači za korisnike?
Pogledamo li trenutno stanje korištenja operativnih sustava, procjene pokazuju da se “sedmica” u svijetu i dalje “vrti” na čak 35% računala (aktualni Windows 10 je na 53%).

U Hrvatskoj situacija nije bitno različita, nešto veći broj računala koristi Windows 10, ali to je zanemarivo. Većina poslovnih korisnika i dalje na operativnom sustavu kojemu se bliži kraj.

Vjerovali ili ne, prema određenim poslovnim izvorima, procjenjuje se da se u svijetu i dalje koristi Windows XP na gotovo 7% računala. Sva računala koja nisu povezana sa Internetom nisu nužno direktno ugrožena (POS blagajne, različiti terminali i slično), računala jednostavno – rade. Međutim, problemi nastaju ukoliko je potrebno povezati neku noviju opremu i tehnologiju ili zbog prijenosa sadržaja sa nekog vanjskog medija. Neki noviji tip zlonamjernog koda može napasti operativni sustav, jer se koristi sigurnosni propust koji više neće biti ispravljen.
Kao kratki podsjetnik, navodimo slikovni prikaz koji pokazuje razvoj operativnog sustava Microsoft Windows, odnosno godine u kojima su različite verzije puštene u distribuciju.

Koristim Windows 7, što će se dogoditi početkom 2020. godine?
Ništa. Ništa posebno. Operativni sustav će se i dalje pokrenuti sa svakim uključivanjem računala (ukoliko je ono ispravno). S vremenom ćete primijetiti da više ne dobivate obavijesti o instalaciji automatski ažuriranja, jer ih više nećete dobivati. Korisnici koji imaju dodatne mjere zaštite računala od virusa, spyware-a, rootkit-a, i sličnih prijetnji se ne moraju previše brinuti – tako dugo ti dok pomoćni programi rade prevenciju i otklanjanje prijetnji, u većini situacija zastarjeli operativni sustav neće predstavljati problem.
No, prije ili kasnije će se pojaviti problem da Windows 7 neće biti kompatibilan sa novijim verzijama računalnih programa ili upravljačkim programima (driverima) za neki noviji uređaj. Ako koristite računalo u svakodnevnom radu, a pogotovo u poslovne svrhe, predlažemo Vam da razmotrite mogućnosti – koje su: ograničene.
Postoji mogućnost prelaska na Windows 8.1, no na prethodnim statistikama može se vidjeti kako je taj operativni sustav instaliran na jedva 6% računala u svijetu. Windows 8 je bio pokušaj objedinjavanja operativnog sustava za tablet računala kao i za stolna/prijenosna računala. Nažalost, nije se pokazao kao uspješan projekt, te je vrlo brzo zamijenjen sa trenutno aktualnim Windows-om 10. Produljena podrška za Windows 8 istječe 20. siječnja 2023.
Prelazak na Windows 10 (što Vam jamči nešto duži mir) podrazumijeva nadogradnju (upgrade), koja nerijetko pokaže probleme ukoliko se koriste specifični uređaji za koje doslovce još ne postoje ažurirani upravljački programi ili tzv. clean instalaciju “desetke”, što je najbolje za postaviti sve što Vam treba za rad – a podaci dolaze na kraju.
Postoji i “rezervna” varijanta, a radi se o mogućnosti dokupa produljene podrške za Windows 7 operativni sustav. No, to vrijedi samo za korisnike VLSC-a (Volume Licensing Service Center), odnosno, u pravilu velike poslovne sustave koji naručuju računala bez predinstaliranog (OEM) operativnog sustava, nego kroz leasing program imaju pravo na instalaciju operativnih sustava koje plaćaju na godišnjoj razini ili putem nekog drugog financijskog mehanizma. Većina poslovnih korisnika ne koristi takvo licenciranje.
Koliko košta prelazak na Windows 10?
Ukoliko želite koristiti nelegalnu kopiju – ništa. Česta praksa kod privatnih korisnika, a i neki poslovni se “šlepaju” na taj način. No, to nije nešto što bismo preporučili. Ako ćemo govoriti o legalnom korištenju operativnog sustava, licenca Windows 10 Home košta oko 1.000 kn sa PDV-om. Windows 10 Pro je nešto skuplja. Ovdje cijene treba uzeti sa rezervom, jer neke su OEM, neke su retail, ove druge skuplje su za cca. 500 kn, a radio se o načinu prijenosa licence na računalo.
Uz pretpostavku da je Vaše računalo staro 4 ili više godine (da ste ga nabavili kada je osnovna podrška za Windows 7 postala produžena podrška), već sada bi bilo vrijeme za zamjenu Vašeg računala. Novo prijenosno računalo sa Windows 10 Home operativnim sustavom može se naći za 2.200 kn sa PDV-om (naravno, radi se o najslabijoj konfiguraciji), ali ako računate da u jednom “paketu” riješite novo stolno ili prijenosno računalo, onda cijena operativnog sustava i nije tako značajna investicija (pogotovo ako se radi o poslovnim korisnicima).
Za koje Microsoftove proizvode istječe podrška u ovoj i idućoj godini?
Više o tome možete pročitati na slijedećim poveznicama:
- Products Reaching End of Support for 2019
- Products Reaching End of Support for 2020
- Prepare now for end of support in 2019 and 2020
Ukoliko imate još pitanja oko ovog problema, slobodno nas kontaktirajte za pomoć.
Facebook komentari