Nerijetko nam se javljaju krajnji korisnici kojima nije jasno zašto im njihova tvrtka/posrednik naplaćuju kreiranje e-mail računa, sigurnosnu pohranu sadržaja na web stranici, kreiranje nove poddomene, stvaranje nove baze podataka, instalaciju web aplikacija i slično – odnosno, zašto nemaju pristup sustavu cPanel.
Razlog je vrlo jednostavan – novac. Ili jednostavno, sigurnost da netko drugi zna više od Vas, a sami biste (uz poznavanje engleskog jezika) vrlo lako mogli upravljati svojim uslugama koje su vezane na web hosting (a koji je najčešće povezan sa Vašom internetskom domenom). Pojednostavljeno – ukoliko sami nemate pristup cPanel-u, zatražite ga. Ukoliko ga ne dobijete – mijenjajte tvrtku kod koje imate web hosting.
cPanel nije jedino rješenje za upravljanje Vašim web hostingom, odnosno – preciznije, onime na što imate pravo kada ste zakupili dio web servera. Pored cPanel-a postoje brojna druga rješenja (od besplatnih i open-source rješenja Aegir, Gnupanel, Usermin, Virtualmin, Zentyal i dr., preko komercijalnih rješenja kao što su Plesk, cPanel i dr.).
Sa sustavom za upravljanje web hostingom, Vi imate mogućost konfigurirati postavke onako kako Vama odgovara, prema Vašim željama i potrebama. Ono što Upravljačka ploča (eng. Control Panel) na Vašem Windows operativnom sustavu radi na razini Vašeg računala, cPanel radi na razini web servera, odnosno – dijela web servera, ukoliko se ne radi o izdvojenom (eng. dedicated) serveru. Ne ulazeći u brojne razloge zašto bi netko Vama kao krajnjem korisniku onemogući pristup cPanel-u, istaknuli bismo neke od najčešćih:
- Vaša web hosting tvrtka nije preprodavač prostora, nego krajnji korisnik, te nema mogućnost davanja niže razine pristupa za Vas
- Tvrtka/pojedinac koja je odgovorna za Vašu web stranicu, zadržava pristupne podatke za sebe kako bi Vam mogli naplatiti dodatne radnje na internetskoj stranici i/ili domeni, odnosno web hostingu
- Tvrtka/pojedinac ni ne znaju da postoji mogućnost dobivanja cPanel pristupa za Vas kao krajnjeg korisnika
Želim Vas upoznati sa nekoliko činjenica kako (u pravilu svaki) sustav za upravljanje web hostingom funkcionira. Glavni administrator (u konačnici, onaj koji je vlasnik web hosting servera, ukoliko nema nižih razina), uvijek može pristupiti sadržaju na Vašem web hsoting dijeli (ili Vašem izdvojenom serveru). Vi to ne znate niti možete saznati. Možete samo vjerovati da je tvrtka dovoljno pouzdana, kroz godine postojanja i uspješnog poslovanja da se njima ne da ulaziti u probleme koji im dugoročno mogu više naštetiti nego koristiti.
Administratori Vam mogu čitati e-mail poruke. Možete Vi putem cPanela mijenjati lozinke do unedogled, administrator doslovce bez poznavanja lozinke može pokrenuti bilo koju e-mail adresu, te pročitati primljene poruke (one koje su trenutno na web serveru), pa čak i slati u to ime e-mail poruke prema Van. To su činjenice. Međutim, gotovo nitko ozbiljan u ovom poslu si neće dozvoliti da radi jednog klijenta, riskira njih nekoliko tisuća. uostalom, Vi uzimanjem njihove usluge (iako niste nužno potpisali eksplicitni Ugovor) imate garanciju u pravilima o pružanju usluge (eng. Terms of service), u kojima je uglavnom sve objašnjeno, kako se tvrtka koja pruža uslugu web hostinga odnosi prema Vašim podacima. Naravno, VI kao klijent uvijek možete zatražiti više informacija o tome, ali poslovna praksa pokazuje da se doista veliki igrači ne bave sa time iz jednostavnog razloga što potencijalni dobitak od npr. milijun dolara na Vašim poslovnim tajnama, ukoliko se to sazna, njima može donijeti gubitak stotine milijuna dolara kroz tužbu i gubitka ostalih klijenata.
Da ne bi sve bilo tako crno, vratimo se na osnove – cPanel. Nažalost, rijetko kada ćete ga naći na hrvatskom jeziku, zbog premalog tržišta i nezainteresiranosti za lokalizaciju sustava koji je veoma glomazan, podložan promjenama i koji je u konačnici – komercijalan, odnosno zatvoren za većinu developera. Vi cPanel niste platili, njega dobivate u cijeni Vaše web hosting usluge. cPanel mjesečna licenca za pojedinačnog korisnika iznosi $15 (naravno, Vi možete direktno kupiti pravo na njegovo korištenje, samo što se to rijetko kome isplati, ukoliko imate svoj server na koji tek trebate instalirati potreba softver za upravljanje svojim web hostingom). To je oko 1.000 kuna godišnje. Vaš prosječni web hosting košta oko 300-500 kn godišnje, u čijoj cijeni imate pravo korištenja cPanel-a.
Nakon što smo zaključili da za jako malo zapravo dobivate jako puno, želimo Vam pokazati da nema smisla odreći se nečega što dobivate u cijeni, a potencijalno korištenjem tog sustava možete postići bolji rad Vaše web stranice, optimizirati raspoloživi prostor, upravljati resursima i dr.
Na prethodnoj slici se vidi prosječna početna stranica cPanel sučelja za neku domenu, prema standardnom aktualnom predlošku (predlošci se mogu mijenjati, prema željama klijenata ili web hosting tvrtki). Jednom kada otkrijete kako sustav funkcionira, vidjeti ćete koliko je lako upravljati sa brojnim elementima za koje Vam je netko rije uredno naplaćivao po satu, paušalno ili na neki drugi način.
Što se ovdje sve može? jednostavnije bi možda bilo pitati – a što se ne može? Prema slici, od vrha prema dnu, mi bismo istaknuli slijedeće najznačajnije elemente (na temelju naše poslovne prakse i realnih potreba klijenata):
- upravljanje datotekama (sve ono što je na web serveru)
- upravljanje FTP računima
- stvaranje poddomena
- upravljanje DNS zonama (u novije vrijeme, ovo Vam je potrebno ukoliko želite koristiti npr. Exchange365 ili sličnu uslugu koja se veže na Vašu domenu)
- Cloudflare (zaštita od napada na Vašu web stranicu)
- Softaculous aplikacije (one-click rješenja za instalaciju različitih web aplikacija, od jednostavniji do složenijih, na Vašoj domeni, bez potrebe za njihovim ručnim preuzimanje pa uploadom na domenu)
- odabir PHP verzije (uključujući osnovne postavke PHP-a, najtraženija je najveća dozvoljena veličina datoteke prilikom uploada – nekadašnji standard bio je 2 MB, trenutno je prosječno ograničenje na čak 64 MB po jednoj datoteci)
- pregled serverskih grešaka i grešaka koje stvaraju Vaše aplikacije
- upravljanje bazama podataka i online uređivanje sadržaja baze podataka (phpMyAdmin)
- upravljanje e-mail računima (kreiranje, veličine pretinaca, postavljanje/promjena lozinki, preusmjeravanja, filtriranje, enkripcija, …)
- osnovne i napredne statistike posjete Vaše web stranice (Awstats, Webalizer, …)
- konfiguriranje SSH pristupa
- postavljanje SSL certifikata na (pod)domenu
- zaštita od indirektnog preuzimanja sadržaja sa Vaše web stranice (i ograničavanje prometa)
- …
I još mnogo toga, čak i za prosječne korisnike. Podsjećamo još jednom, najčešće (ne i uvijek), Vi kao krajnji korisnik domene abcdef.gh trebali biste dobiti pristup cPanel-u, neovisno o tome koja tvrtka/pojedinac su Vam tu uslugu rješavali. Naša preporuka je uvijek koristiti specijalizirane tvrtke za web hosting (a u Hrvatskoj ih ima više nego dovoljno) ili koristiti usluge posrednika, poput nas, koji će Vam omogućiti pristup svim podacima. Web hosting možete riješiti kod nas, ali možete riješiti i preko nas (u ovom drugom slučaju, ne nudimo podršku za web hosting jer je krajnji račun Vaš, mi nemamo pristup više razine, nego tvrtka kod koje je Vaš sadržaj smješten). Naravno, moguće je kombinirati našu podršku sa udaljenim pristupom preko Vašeg računala – na taj način mi ne znamo Vaše pristupne podatke, ali svejedno možemo umjesto Vas riješiti Vaše brige oko Vašeg web hostinga, cPanela i svih srodnih usluga.
Facebook komentari